Jak vybrat krmivo pro psa?

Dobře vybrané krmivo pro psy podpoří zásadně růst, zdraví a kondici vašeho zvířecího přítele, a připraví mu tím vynikající podmínky pro spokojený a dlouhý život. V současnosti je na trhu neuvěřitelně široký výběr krmiv různého složení i konzistence. Jsou určena pro psy různých plemen, velikostí i stáří. Více v našem rádci Jak vybrat krmivo pro psa.

  • Jakub, redakce Heureka.cz
  • Doba čtení: 6 min.

Jak vybrat krmivo pro psa podle typu

Jaké granule pro psa

Jak vybrat granule pro psa je důležitou otázkou každého majitele čtyřnohého přítele. Granule pro psy mu totiž dodají všechny potřebné živiny. Při správném skladování má toto krmivo pro psy dlouhou životnost. Je také cenově nejvýhodnější a nezatěžuje trávicí trakt. Obsah a podíl bílkovin a tuků splňuje požadavky na výživu všech dospělých psů.

Jedná se o suché krmivo pro psy, které ale nemusí všem psům chutnat, protože nevoní. Ke granulím je nutné psovi poskytnout dostatečné množství vody, což může být problém např. při cestování.

Granule pro psy

Konzervy

Konzervy pro psy, což jsou především nejrůznější paštiky pro psy a kapsičky pro psy, jsou trvanlivé a jejich obsah je měkký. Jsou vyrobeny ze svaloviny a vnitřností, které dodají tělu psa dávku proteinů potřebných ke každodennímu pohybu, vývoji a růstu. Jedná se o kompletní krmivo pro dospělé psy. Lze ho podávat samostatně nebo s oblíbenými granulemi.

Po prvním otevření je nutné nespotřebovaný obsah uchovat v chladu a zkrmit ideálně do druhého dne. Průměrně jsou konzervy v přepočtu na krmnou dávku dražší než granule.

Konzervy pro psy

Paštiky pro psy

Kapsičky pro psy

Lisované za studena

Za studena lisované krmivo pro psy nabízí vysoký podíl masa a téměř nulový podíl obilovin. Jsou používána kvalitní masa, ovoce, zelenina a přírodní doplňky.

Mohou obsahovat probiotika i prebiotika k posílení obranyschopnosti. Díky metodě lisování za studena zůstávají v granulích uchovány všechny přírodní výživové hodnoty z použitých surovin, neobsahují chemii či umělá dochucovadla a napodobují přirozenou syrovou potravu psa.

Pozor na krátkou dobu trvanlivosti cca 3–6 měsíců.

Za studena lisované granule

BARF

BARF krmivo je biologicky vhodná syrová potrava. Strava blížící se přirozené potravě vlka. Nabízí vysoký podíl masa a vitamínů především ze syrové stravy nebo natráveného obsahu žaludku býložravců.

Pro naplnění specifických potřeb psa je při "barfování" nutné přidávat do stravy doplňky, jež dodají vitamíny, omega-3 mastné kyseliny, kolagen atd.

BARF krmivo

Rady a tipy pro péči o vaše zvířecí miláčky najdete na našich stránkách Vraťte jim lásku dokonalou péčí a Cestování se zvířaty.

Jaké krmivo pro psa dle parametrů

Složení

V souladu s legislativou musí být na obalu uvedeno složení, obsah analytických složek, ev. vlhkost, hmotnost, minimální trvanlivost a dále telefonický nebo e-mailový kontakt na výrobce. Plnohodnotné kompletní krmivo obsahuje bílkoviny, sacharidy a tuky, popeloviny, vlákninu a případně přidané minerály a stopové prvky. Bílkoviny by neměly být ve výrazné převaze, čistě bílkovinnou stravu pes neumí trávit.

Tuky jsou zdrojem energie a ovlivňují chuť, rozpouští se v nich některé vitamíny. Dále musí být obsaženy omega-3 a omega-6 mastné kyseliny a řada vitamínů A, D, E, K, C a B-komplex.

Pro psa jsou nepostradatelnými prvky vápník, hořčík, fosfor, draslík, sodík, železo a selen, pokud nejsou obsaženy ve výchozích surovinách, jsou do krmiva přidávány samostatně.

Pozor dejte na přidaná umělá barviva a chemické konzervanty, které mohou být zdrojem alergických potíží. Krmivo by nemělo obsahovat ani větší množství soli. Dávejte přednost krmivům vyrobeným z přímých surovin (např. rýže), před krmivy obsahujícími už zpracovanou surovinu (rýžová mouka).

Denní dávka krmiva

Doporučená denní dávka krmiva je vždy uvedena na balení. Štěňata mají být krmena vícekrát denně, s věkem počet porcí klesá, a dospělému psovi má být miska naplněna jednou či dvakrát za den. Nezapomeňte na stálý přísun dostatečného množství čerstvé vody.

Velikost balení

Krmiva jsou k dostání v balení o různých hmotnostech. Malá balení obsahují pouze jednotky krmných dávek a jsou určena pro majitele jednoho nebo dvou zvířat. Pro chovné stanice a majitele větších smeček jsou určena větší, cenově výhodnější balení. Suché granule mohou být prodávány v kamenných prodejnách z velkoobchodních pytlů na váhu.

Výhodou takového nákupu je zpravidla nižší cena, nevýhodou je riziko hygienické závadnosti granulí. V otevřených pytlích se mohou vlivem vlhkosti vytvářet plísně, jejichž produktem jsou silně toxické aflatoxiny.

Ze stejného důvodu je nevhodné dlouhodobé skladování otevřených balení v domácnosti nebo konzumace po uplynutí expirační doby. Argumentem pro nákup váženého krmiva může být ekologický pohled na množství vyprodukovaného odpadu z malých balení.

Krmivo pro psy podle věku a aktivity

Jaké krmivo pro štěně

Speciální mléko pro štěňata lze podávat už od prvního dne života jako náhrada mateřského mléka. Lze ho používat i jako příkrm, pokud je štěňátek hodně. Prodává se v sušené formě a připravuje se rozmícháním ve vodě. Vhodné i pro březí a kojící feny nebo pro psy v rekonvalescenci.

Kaše pro štěňata je vhodná jako doplňkové krmivo od 3 týdnů a starší. Je ideální pro štěňátka, která příkrm potřebují, tedy jsou hubenější a neprůbojná. Zajišťují podporu zdravého růstu a nabízí optimální kombinaci živin a minerálních látek, je navíc bohatá na bílkoviny.

Prodává se ve formě prášku, který se rozmíchá s doporučeným množstvím vody. Ovlivňuje funkci trávicího traktu a připravuje jej na příjem a zpracování granulovaného nebo čerstvého krmiva.

Speciální krmivo pro štěňata, většinou granule, se užívají po odstavení. Jedná se o vysoce energetická krmiva, protože štěňata ve vývinu potřebují kvůli svému růstu a také hravosti až o 40 % více energie. Mělo by mít vysoký obsah vápníku, antioxidantů a ideálně i prebiotika pro zdravé trávení.

Jaké granule pro štěňata? Rozhodně jim určené, drobné, aby se jim dobře kousaly. Jako doplňkové krmivo lze používat i kapsičky nebo masové konzervy pro štěňata.

Dospělí psi

Krmiva pro dospělé psy bez specifických potřeb vybíráme podle velikosti psa nebo přímo podle plemene. Pro aktivní psy, kteří žijí celoročně venku, pracovní plemena, nebo pro psy s pravidelnou denní aktivitou jsou vhodná krmiva se zvýšeným obsahem energie.

Pro pejsky, kteří jsou s vámi většinu času doma a jsou více společenští s nízkou aktivitou, případně s nadváhou, vyberte krmivo se sníženým obsahem energie, tzv. dietní granule pro psy.

Krmivo pro psy seniory je bohaté na vápník a kolagen, tyto dvě látky psí senioři potřebují nejvíce, zároveň mají nízký obsah energie, protože starší pejsci mají sklony k obezitě. Pro ně pak existuje i speciální krmivo pro psy s nadváhou.

Antialergenní či hypoalergenní krmivo pro psy je vhodné pro nutričně citlivé jedince.

Další druhy krmiva

Krmivo pro malé psy Prémiová krmiva pro psy Superprémiové krmivo pro psy Ultrapremiové krmivo pro psy Holistické krmivo pro psy Veterinární krmivo pro psy Dietní krmivo pro psy Krmivo pro psy s citlivým žaludkem Krmivo pro kastrované psy Bezobilné krmivo pro psy

Jiná péče o psa

K základní výbavě při chovu čtyřnohých miláčků patří misky a zásobníky. Ať už na krmivo nebo na vodu, na výběr máte různé velikosti z nerezu, plastu nebo třeba keramiky. Nedílnou součástí pestré stravy jsou vitamíny a doplňky. Ty je vhodné podávat při zdravotních potížích, jako je třeba špatná kvalita srsti, při problémech s trávením, se srdcem či s klouby.

Ke zpestření stravy slouží pamlsky, které skvěle poslouží také jako tréninková pomůcka při výcviku. Při podávání pamlsků je důležité pečovat i o psí chrup. Ovšem vyčistit zuby psovi může být někdy komplikované. Pokud váš psí kamarád odmítá čištění kartáčkem, můžete vyzkoušet i jiné přípravky, které si s bakteriemi a zubním kamenem dokáží účinně poradit.

Misky a zásobníky pro psy

Vitamíny a doplňky stravy pro psy

Pamlsky pro psy

Péče o psí chrup

Chovatelské potřeby

Oblečky na psy

Pelíšky pro psy

Potřeby pro cestování se psem

Výcvik psa

Postroje pro psy

Obojky pro psy

Kosmetika a úprava psa

Rady na závěr

Změna krmiva

Krmiv je na trhu tolik, že zdravý pes má vždy na výběr z několika druhů s přibližně stejnou nutriční hodnotou. Než nakoupíte zásoby jednoho druhu, můžete zakoupit balíčky vzorků a vyzkoušet, co bude psovi chutnat. Že jste vybrali dobře, poznáte záhy. Pes by neměl mít žádné trávicí potíže, stolice by měla být pevná a pravidelná, neměl by mít zácpu. Pokud by se dostavily delší potíže se zažíváním, může jít o alergii na některou složku krmiva a bude nutná změna.

Pokud z nějakého důvodu musíte krmivo změnit, je to třeba udělat postupně v průběhu několika dní. Stávající krmivo je nutné smíchat s novým a to tak, aby na začátku v dávce převažovalo krmivo původní a postupně se zvyšoval obsah krmiva nového. Takto zamezíte zažívacím problémům, které mohou nastat při náhlé změně.

Co by pes v žádném případě neměl sežrat?

Ač mají lidský a psí jídelníček hodně společného, existují potraviny běžně konzumované lidmi, které jsou pro psa nebezpečné. K těm patří především kakao, čokoláda a všechny výrobky z nich. Pro psy je toxický alkaloid theobromin, a to už v překvapivě malém množství. Může se dostavit srdeční arytmie, svalový třes, nevolnost, v krajním případě celkový kolaps. Čokoládové bonbony pro psy tento alkaloid neobsahují, ovšem je třeba si ověřit, že se opravdu jedná o pamlsek pro psy.

Dále psi nesnášejí hrozny a rozinky. Dosud není přesně vysvětleno proč. Psi po jejich požití zvracejí, kolabují a může dojít i k fatálnímu selhání ledvin. První pomoc je vždy vyvolání zvracení a poté by měl psa vyšetřit veterinární lékař.

Seznam zakázaných potravin pro psy
  • Čokoláda
  • Avokádo
  • Hrozny a rozinky
  • Vařené kosti, především kuřecí
  • Česnek a cibule
  • Sladkosti obsahující xylitol – bonbony, pečivo, sušenky, koláče
  • Ořechy
  • Káva a čaj
  • Syrové brambory
  • Vařené brambory nejsou životu nebezpečné, ale špatně je tráví
  • Sůl
  • Žvýkačky
  • Rajčata
  • Droždí
  • Houby
  • Mléčné výrobky s vysokým obsahem tuku
  • Syrová játra
  • Syrové vaječné bílky
  • Muškátový oříšek
  • Pendreky a lékořice

Další užitečné články

Péče o zvířata Cestujte se smečkou